Ezt olvasta már?


Hoppál: a magyar nemzeti identitástudat kútforrása a költő

Arany János olyan kútforrása a magyar nemzeti identitásnak, amelyhez megmaradásunk érdekében időről időre vissza kell találnunk - fogalmazott Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a 200 éve született költő nyughelyénél a Fiumei úti sírkertben csütörtökön Budapesten. - Pécsi Napilap -

"A magyarságot a nyelv, a kultúra és az érzelmi összetartozás teszi nemzetté. Arany költészetében és személyében e három kritérium egybeolvad" - fűzte hosszá az államtitkár, aki szerint a nyelvi gazdagság, kifejezésbeli igényesség, morális tartás és a nagy klasszikusokból és népi gyökerekből merítő műveltség épp annyira Arany János emberi nagyságának, mint művészi tehetségének lenyomata.

Az emlékév célja, hogy egyfelől Arany költészetét, ma is aktuális művészi üzenetét közelebb hozza a mai kor emberéhez, különösképpen a 19. század nyelvét már nehezen értő fiataljainkhoz. Másfelől, hogy a jelenkor nyelvére lefordítsa Arany hiteles, példaértékű erkölcsi jellemzőkkel bíró emberi alakját - mondta, méltatva Arany János hazaszeretetét, társadalmi felelősségvállalását, hitét, bölcsességét és igényét az emberi jellem fejlődése iránt.

Az irodalomtörténészek szerint Arany János munkássága a magyarság önkifejeződésének költészetbeli kvintesszenciája - mutatott rá Hoppál Péter. Kiemelte: szeretnék, ha az Arany János-emlékév programjai által egy máig erőforrásként ható különleges magyar gondolkodó, egy nagy előd, honfitárs és példakép portréja rajzolódna ki.

A megemlékezést szervező Nemzeti Örökség Intézetének (NÖRI) főigazgatója, Radnainé Fogarasi Katalin emlékeztetett: a Fiumei úti sírkert az egyetlen temető Magyarországon, amely teljes egészében védett státust élvez, egyike a 17 nemzeti emlékhelynek. Arany János sírhelye az itt található több mint 1600 síremlékből 2001-ben az elsők között kapott jogi védelmet.

Hozzáfűzte: az emlékév részeként történelmi és irodalmi sétákat szerveznek a Fiumei úti temetőben. Május 13-án másodszor szervezik meg az emlékhelyek napját, amelynek nyitóhelyszíne szintén a Fiumei úti nemzeti sírkert lesz.

"Arany János bölcs atyamester volt, vezetői becsvágy nélkül... nem is szenilis apó, hanem tamburás öregúr fanyar, nagyon angolos humorral. Műgondja legendás, nála az írásjelek hihetetlenül akkurátus elhelyezése is döntő" - fogalmazott Térey János József Attila-díjas író, költő.

"Csokonai és Berzsenyi korában a költő még minden értelemben lúzer. Kívül áll a társadalmon. A szerkesztőségek elszigetelt oázisok. Elsőként talán Arany jelenti ki magyarul, hogy az irodalom nem csupán magasztos szellemi tevékenység, hanem szakma. Mégpedig ocsmány ökölharc, mindennapos ellenségeskedéssel és irigységgel" - emelte ki a szerző, aki szerint Arany János komponálta a magyar költészet leghíresebb refrénjeit.

"Balladái vérfoltos történelmi metszetek és/vagy bűnügyi krónikák. Megint a tökélyre törő építkezés nyűgöz le. Így csak Arany tud fokozni, homályt oszlatni, világítani" - mutatott rá Térey János Arany János költészetét méltatva.

A megemlékezésen a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Laudate gyermekkara énekelt Sapszon Borbála és Bátki Hedvig vezényletével, Arany János A tölgyek alatt című versét Epres Attila színművész szavalta.







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0
0

hírek innen, onnan

Mitől függ az állásidőre járó bér? Több pénz illeti meg a munkavállalót ezekben az esetekben

A munkavállalót az állásidő tartamára alapbér illeti meg, és ha jogosult bérpótlékra, azt szintén köteles kifizetni a munkáltató.

Ha a bal oldaladon alszol az jó, a kutatások szerint is

Az alvás testhelyzete sokkal többet számít, mint gondolnánk. Bár mindannyian ösztönösen választunk kényelmes pózt éjszakánként, a...

Meglepő felfedezés: ez a hajtünet figyelmeztethet a rákos megbetegedésre

Lehet, hogy az ősz haj nem pusztán az idő múlásáról szól? Egy új japán kutatás szerint a hajszálaink színe sokkal többet árul el a...

Egy trükk, néhány perc és a tűzhelyed rácsai szebbek lesznek mint újkorukban

Hogyan tisztítsuk meg a tűzhely rácsait egyszerűen?

A legjobb vaspótló ételek: nem csak a máj segíthet – Gyakorlati tippek az étrend összeállításához

A tudatosan megválasztott, vasban gazdag étrend segíthet abban, hogy fenntartsuk a szervezet optimális működését.

Megcsaltam a férjem, ami után jobb anya lett belőlem

Nem tudom, mikor tűnt el belőlem az a nő, aki valaha voltam.

3 napos időjárás-előrejelzés: Növekszik a csapadékhajlam

A déli szél többfelé megélénkül, néhol megerősödik.

A fémdetektorok titkai: hogyan fogható be a fizika, hogy kincset találjon a föld alatt?

A tévé tele van reality sorozatokkal, ahol fémdetektorral keresnek és találnak is aranyat. Ki ne álmodott volna már arról, hogy egy ilyen...

Leállást jelentett az MBH Bank, több napon is kiesést tapasztalhatnak az ügyfelek

Egy hét alatt 3 napon is leállás lesz az MBH Banknál.

Itt a meterológusok pontos előrejelzése: tényleg az évszázad tele köszönt ránk?

Tél 2025/2026: vajon valóban az „évszázad tele” közeleg?

0

Sport

Szenzációs hírt kapott Szoboszlai a Liverpool mai sorsdöntő meccse előtt

A magyar futballista óriási elismerésben részesült, a nemzetközi szaklap felülbírálta önmagát.

„Ez hihetetlen” – Angliában is ámulnak Tóth Balázs elképesztő bravúrján + videó

Hatalmas ölelést adott a vezetőedző a magyar válogatott kapusnak.

51 éves a dzsungelbunyó, amit egymilliárdan láttak

A helyszínen 60 ezren, a televíziók előtt pedig egymilliárdan nézték a dzsungelbunyót, amelyen Muhammad Ali esélytelenként legyőzte az addig verhetetlennek vélt nehézsúlyú bokszvilágbajnokot. Az évszázad egyik le

Közel a megegyezés: a Real Madrid brazil sztárja Franciaországba igazolhat

Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a Real Madrid a francia élvonalba adja kölcsön a brazil Endricket.

Vége a románcnak. Lamine Yamal bejelentette, hogy szakított Nicki Nicole énekesnővel

A Barcelona szélsője, Lamine Yamal bejelentette, hogy véget ért kapcsolata Nicki Nicole énekesnővel. A pár mindössze három hónapig volt együtt.

Olyan trend uralkodik az európai labdarúgás elitjében, amit a Liverpool képtelen elsajátítani

A Mersey-parti csapat egyik méretes gyengeségére az egész kontinensen nagyobb hangsúlyt fektetnek az elmúlt hónapokban.

Megtörte rossz sorozatát és nyert a Liverpool

A Liverpool 2-0-ra múlta felül az Aston Villat a Premier League 10. fordulójában.

„Ilyet még nem láttam" – a Győr edzője elámult kapusa teljesítményétől

Az ETO hőse is megszólalt a BL-rangadón aratott siker után.

Xabi Alonso rejtélyes megjegyzése lehetett az utolsó szög a Real-tehetség koporsójába

Carlo Ancelotti ismét segíthetné a menekülőben lévő játékos karrierjét, de ehhez a madridiak új edzőjének őszintesége is kéne.

0
0

Bulvár

Kemény üzenet érkezett Orbán Viktornak: Ez abszurd, ezt vonja vissza a jelenlegi magyar kormány, vagy egy új

Marie Bjerre dán európai ügyekért felelős miniszter szerint a kormányfő csak ürügyet keres.

Csődbe ment a TV2 sztárja, teljesen elszegényedett

Durva titokra derült fény a csatornán megismert celebről.

Férje kezét fogva jelentette be a hatalmas örömhírt a meseszép Várkonyi Andrea

Várkonyi Andrea és Mészáros Lőrinc újabb jótékony kezdeményezése: 200 millió forinttal támogatják a családokat.

Óriási a riadalom Moszkvában, Ukrajna oda vágott az oroszoknak, ahol a legjobban fáj

Az ukránok az orosz energiainfrastruktúra szívébe csaptak bele, oda, ahol a „Stratégiai gyűrű” három vezetéke találkozik Moszkva közelében. Ezekben benzint, dízelt és kerozint szállítottak az orosz csapatoknak.

A nyílt utcán kerítették be újpestiek Kubatov Gábort, elképesztő jelenet játszdóott le a kamerák előtt

A Fradi elnöke szorult helyzetbe került, de támadt egy mentő ötlete.

Orbán válaszút előtt: két szék között a padlóra eshet

Nem lehet egyszerre Vlagyimir Putyin és Donald Trump kedvében járni. Lényegében ezt üzente az amerikai elnök az orosz energiahordozók importjával kapcsolatos embargó alóli felmentés megtagadásával Orbán Viktornak, a

Tragikus a helyzet, ennyi a nyugdíja a magyar tévésztárnak, akiért az egész ország odáig volt

Szomorú hírt közöltek az egykor mindenki által piedesztálra emelt sztárról.

"Kimentem a folyosóra, és már hullottak a könnyeim" - Krug Emília megható búcsúja - Fotók

Ma este kerül képernyőre Krug Emília utolsó ATV-n vezetett műsora, a Civil a pályán. A Nap Híre információi szerint megható, érzelmekben és könnyekben gazdag lett a búcsú.

Brutális baleset Ferihegynél: nagy a pánik

Óriási a pánik, több hatóság is már a helyszínen.

blogmorzsák

Repülés, kutyatartás, húsfogyasztás - te lemondanál róluk?

A fogyasztók gyakran tévesen ítélik meg, hogy mindennapi szokásaik milyen mértékben járulnak hozzá a klímavédelemhez.

Maduro levele

Most nem lennék Lavrov, de Putyin sem: bárhogyan is határoznak Venezuelával kapcsolatban, rossz lesz a döntés.

0